niedziela, 14 lipca 2013

[TS2] [Poradnik] Poradnik dla początkujących

Grunt to rodzinka 

Basen przed domem to ekstrawagancjaPierwszym krokiem w The Sims 2 powinno być stworzenie rodziny. Sam musisz zdecydować, czy najlepiej pasuje ci samotny podrywacz, szczęśliwe małżeństwo, czy też klasyczne dwa plus dwa. Modelowanie buźki, dobór stroju, czy opisywanie charakteru to czynności, na które warto poświęcić dużo czasu - w końcu sim powinien być jak najbardziej zgodny z twoim wyobrażeniem. Gdy rodzinka zostanie skompletowana, należy ją ulokować w jakimś przytulnym gniazdku. 


Część 1: Dom 

Pierwszy wybór 

Taka chałupa trochę kosztuje, ale warta jest swoich pieniędzyNa starcie będziesz miał do dyspozycji jedynie 20 000 simoleonów, oficjalnej waluty Sim City. Powinno to starczyć na kupno niewielkiego domku i proste umeblowanie. Najlepiej aby cena domu nie przekraczała 15 000, gdyż w przeciwnym razie będziesz musiał zrezygnować z niektórych sprzętów (a simowie szybko się irytują, gdy nie mają np. toalety). Pamiętaj, aby kupić najważniejsze elementy wyposażenia: lodówkę, kuchenkę, łóżko, toaletę i prysznic, a najlepiej także telefon i czujnik przeciwpożarowy. Twoi podopieczni obejdą się przez jakiś czas bez telewizora czy umywalki, ale powyżej wymienione rzeczy muszą bezwzględnie posiadać. Gdy zaczniesz zarabiać pieniądze, stopniowo wyposażysz dom w lepsze umeblowanie, tapety, może nawet ogródek. 

Przygotowanie do przeprowadzki 

Budowa rozpoczyna się od fundamentów i ścianMieszkanie w małym domku nie jest jednak zbyt wygodne, a każdy sim uwielbia luksus. Przeprowadzka wcale nie jest taką łatwą sprawą, gdyż kosztuje naprawdę sporo. Jeśli chcesz mieć więcej pieniędzy, nie kupuj drogich sprzętów, ponieważ szybko tracą na wartości i sprzedasz je za bezcen. Najlepiej zainwestować w elementy budowlane. Drogie tapety, podłogi, basen, ogródek. Wtedy majątek rodziny rośnie bardzo szybko. Gdy dobijesz do 30 000, warto się już zastanowić nad wyprowadzką do większego lokum. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestować w największą z możliwych działek (żeby nie robić kolejnej przeprowadzki) w jakimś przyjemnym miejscu. Dodatkowo warto postawić od razu niewielki dom (optymalnie: trzy pokoje plus łazienka i kuchnia), gdzieś na uboczu posesji. Po wprowadzeniu tu swojej rodzinki będziesz mógł rozpocząć budowę wielkiej willi, dlatego właśnie pierwszy domek powinien stać na uboczu. Warto zrobić to tak, aby wartość działki wraz z domem była przynajmniej 5000 niższa niż majątek twojej rodziny. W końcu za coś należy wyposażyć nową posiadłość. 

Początki w nowym miejscu 

Następnie dach, drzwi i okna


Po wprowadzeniu swojej rodzinki na nową działkę od razu umebluj mieszkanie. Tutaj zabawisz prawdopodobnie nieco dłużej niż w poprzednim miejscu, dlatego nie ma co oszczędzać na sprzętach. Kupuj dobre urządzenia, ale bez przesady (simy mogą się obejść bez telewizora za 8000). Warto też położyć na ścianach ładne tapety i zrobić przyjemną podłogę - to wszystko wpływa na samopoczucie simów. Pamiętaj, że walory estetyczne mają istotny wpływ na humor twoich podopiecznych, dlatego warto zainwestować w kilka obrazów czy rzeźb. Podczas urządzania mieszkania staraj się przede wszystkim 

nie stawiać w sypialni takich urządzeń, jak komputer,telewizor czy wieża, gdyż niesforne simy mogą włączać te sprzęty, gdy inni lokatorzy będą spać. Dlatego najlepiej zrobić sypialnię jedynie z łóżkiem i szafą na ubrania, gabinet z komputerem, półkami na książki i stolikiem do szachów oraz duży pokój z telewizorem, wygodną sofą, przyrządem do ćwiczeń i wieżą stereo. 

Budujemy nowy dom! 

Dom nie jest urodziwy, ale duży i funkcjonalnyGdy już nieco urządzisz swój domek, możesz rozpocząć pracę nad budową willi z prawdziwego zdarzenia. Zastanów się, jaki chciałbyś jej nadać kształt, a gdy już to zrobisz, postaw w tych miejscach fundamenty (dom wygląda znacznie lepiej, gdy jest nieco powyżej poziomu ziemi). Są one dość tanie, więc powinieneś móc od razu zrobić podstawę pod cały dom. W miejscu, gdzie obecnie stoi twoja chatka, będziesz mógł wybudować coś zupełnie innego (basen, ogródek) po przeprowadzce do willi. Stopniowo, wraz z kolejnymi wypłatami, inwestuj w ściany. Na razie w ogóle nie zajmuj się wnętrzem. Zbuduj ściany nośne (nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom był dwupiętrowy) i dach. Następnie pomaluj ściany bądź obłóż je cegłą lub kamieniem (zależnie od tego co bardziej będzie pasowało do twojej koncepcji). Warto postawić też jakiś płot bądź mur wokół posesji, a wszystko zacznie nabierać kształtów. Teraz możesz się poświęcić budowaniu ogrodu, ścieżki dojazdowej i wejścia. Staraj się wszystko dobierać, tak aby nie stworzyć ogrodniczego chaosu. Bardzo efektownie wygląda klasyczny ogród z pięknie przyciętymi żywopłotami. Do tego basen będzie jak znalazł na imprezy. Warto postawić latarnie, aby simy się nie pozabijały, wracając do domu po nocy. Efektownie prezentują się też oczka wodne, a jak masz ochotę, to możesz nawet wykopać mały staw. 

Prace wykończeniowe 

Willę wyposażasz sukcesywnie, wraz z kolejnymi wypłatamiBudowa domu już dawno przekroczyła półmetek - teraz należy zabrać się do aranżacji wnętrz. Mając do dyspozycji duży budynek, nie ma co żałować miejsca. W planach warto wziąć pod uwagę salę kominkową, balową, kinową, biblioteczkę, siłownię, klub. Pamiętaj także o zbudowaniu kilku łazienek, aby twoi simowie nie wchodzili sobie w drogę. Do tego kuchnia z jadalnią i przytulne sypialnie. Staraj się, aby sypialnia, kuchnia i łazienka były dość blisko siebie, tak by simy nie traciły czasu na latanie po całym domu, gdy spieszą się do pracy. Zainwestuj w najdroższe i najładniejsze podłogi oraz tapety, gdyż w tym domu simy spędzą zapewne resztę życia. Gdy zbudujesz już wewnętrzne ściany, zajmij się odpowiednim doborem drzwi i okien w zależności od pokoju. Wszystko musi ze sobą harmonijnie współgrać, aby wspaniała hacjenda nie przekształciła się w kiczowatego potworka. 

Dworski przepych 

Regularne wypróżnianie się podstawą szczęścia simaTeraz, gdy jesteś już posiadaczem gigantycznej willi, musisz ją jeszcze tylko odpowiednio wyposażyć. Pamiętaj, że najdroższa wanna nie tylko zapewnia komfort podczas kąpieli, ale także nadaje twojej łazience styl. Zadbaj, aby simowie mieli sprzęt na miarę swojej willi. Plazmowy telewizor za 8000 simoleonów i ogromne jacuzzi w ogrodzie dadzą sąsiadom jasno do zrozumienia, że nie jesteś byle kim. Staraj się jednak utrzymywać wszystko w podobnym stylu, jeśli chcesz, aby twoja posiadłość wyglądała naprawdę elegancko. Jeśli masz wątpliwości podczas urządzania domu, to pamiętaj, że możesz poszczególne pokoje różnie urządzić, nie naruszając dobrego wyglądu całości. Nie zaburzysz stylu całości, jeśli obok wielkiej sali balowej w stylu wiktoriańskim zbudujesz sobie dyskretną, supernowoczesną salę kinową. Sztuką jest łączenie elegancji z luksusem. Nie pozwól, aby simowie spali na niewygodnym łóżku tylko dlatego, że takie bardziej pasuje do wystroju sypialni. Gdy już zapełnisz dom podstawowymi sprzętami, zacznij go dekorować. Drogie obrazy i rzeźby, stare zegary i inne bibeloty potrafią nadać domowi niepowtarzalny klimat. I oto nadszedł czas, kiedy twoja familia może się już przeprowadzić do wymarzonej willi. Nie zapomnij o zatrudnieniu sprzątaczki, ogrodnika oraz zainstalowaniu alarmu antywłamaniowego i czujnika dymu. 

Część 2: 

Pieniądze 

Oprócz wanny, warto wstawić także prysznicNiby pieniądze to nie wszystko, ale bez odpowiednich dochodów można zapomnieć o luksusowej willi, dobrym sprzęcie nagłaśniającym, czy wystawnej kolacji dla znajomych. Dlatego warto zabrać się do pracy i ciągle podnosić swoje kwalifikacje. 

Hej ho! Do pracy by się szło! 

Podobnie jak w poprzedniej części gry ogłoszenia o pracy znajdziesz w gazecie i w komputerze. Do wyboru masz dziesięć ścieżek kariery. Jednak bez obaw. W każdej chwili będziesz mógł łatwo zmienić pracę. Zależnie od tego, którą pracę wybierzesz, należy rozwijać inne umiejętności, aby awansować. Pamiętaj, że zawody będące początkowo najlepiej opłacane, charakteryzują się niskimi podwyżkami w przypadku awansu. Dokładnie odwrotna jest sytuacja w zawodach słabo płatnych, jednak z każdym awansem pensje rosną do ogromnych rozmiarów. Najbardziej opłacalnymi są kariery złodzieja, biznesmena oraz sportowca. Zastanów się, czy nie warto trochę czasu przecierpieć z niską pensją, aby potem opływać w prawdziwe luksusy. 

Droga na szczyt 

Lepsza praca, lepsza płaca. Takie auto to status luksusuW zależności od rodzaju pracy, jaki wykonujesz, będziesz rozwijał takie umiejętności, jak charyzma, kreatywność czy kondycja. I tak jako kucharz musisz posiadać wysokie umiejętności gotowania, a jako naukowiec musisz się dobrze znać na technice. Ponadto w drodze na szczyt będą ci potrzebni przyjaciele. Dziesięciu przyjaciół wystarczy do osiągnięcia mistrzostwa w każdym zawodzie (nie ma już absurdalnych wymagań 25 przyjaciół, którzy się bez przerwy obrażali w pierwszej części The Sims). Jeśli już masz wystarczające umiejętności i odpowiednią liczbę przyjaciół, brakuje ci jeszcze tylko jednego. Ostatnią rzeczą niezbędną do awansu jest chodzenie do pracy w dobrym humorze. Zadbaj o to, aby sim przed wyjściem do roboty był najedzony, wyspany, umyty i zabawiony. Możesz też uzyskać wysoki współczynnik zadowolenia poprzez spełnianie aspiracji sima. W momencie gdy wskaźnik aspiracji osiągnie poziom platynowy, automatycznie zadowolenie twojego wirtualnego człowieczka wskakuje na maksymalny poziom. Jest to możliwe nawet jeśli twój ludzik jest niewyspany, znudzony i głodny jak wilk. Jeśli idziesz do pracy z platynowym współczynnikiem zadowolenia (po uprzednim zdobyciu wymaganych kwalifikacji), możesz być niemal pewien awansu. Przy umiejętnym operowaniu aspiracją będziesz w stanie osiągać szczyt kariery w bardzo szybkim tempie. 

Lewe interesy 

Pracy można szukać w gazecie, ale także przez InternetGdy dojdziesz już do momentu, w którym wszystkie twoje umiejętności będą na bardzo wysokim poziomie, możesz zastosować pewną sztuczkę, aby zarabiać jeszcze więcej. Wraz z awansem zawsze dostajesz bardzo dużą premię. Wystarczy, abyś po osiągnięciu szczytu kariery zmienił zawód, a premie powinny z nawiązką zrekompensować niższą pensję. Wystarczy jedynie, abyś cały czas utrzymywał platynowy poziom zadowolenia. Najlepiej oczywiście przełączać się pomiędzy tymi najlepiej płatnymi pracami, jak biznesmen, sportowiec, czy restaurator. Innym sposobem na zarobienie gotówki są prace, które możesz wykonywać w domu. Należy do nich między innymi pisanie powieści oraz malowanie obrazów. Sumy, jakie można na tym zarobić, potrafią nierzadko przekraczać 2000 simoleonów. Należy to jednak traktować bardziej jako możliwość dodatkowego zysku niż stałą pracę zamiast kariery. Czasami w pracy masz niespodziewane wydarzenie, gdzie od twojej decyzji zależy czy zyskasz, czy stracisz. Niestety, pytania sformułowane są tak, że właściwie nie masz szans zgadnąć, która odpowiedź zagwarantuje sukces. Przy odrobinie szczęścia możesz zarobić nawet 20 000 simoleonów! 

Część 3: Rodzina i przyjaciele 

Sympatyczne "macu-macu" wzmacnia simowe więziThe Sims to nie tylko budowanie domu i zarabianie pieniędzy. Dużą część rozgrywki zajmie ci budowanie szczęśliwej rodziny, a także poznawanie nowych, interesujących ludzi. Bez przyjaciół nie będziesz w stanie wznieść się na wyżyny zawodowe, a ciepło domowego ogniska pozwoli na zasłużony odpoczynek po ciężkim dniu w pracy. 

Żona w 5 minut 

Gotowanie w bieliźnie nada potrawom dodatkowego "pieprzu"Choć w normalnym życiu znalezienie dobrej żony to nie taka prosta sprawa, to simy załatwiają takie rzeczy w kilka minut. Jeśli mieszkasz ze współlokatorem bądź współlokatorką to zapewne jest on lub ona zrobiona pod kątem przyszłej żony. Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wieczór, góra dwa. Na początek idealna jest zwykła niezobowiązująca pogawędka. Gdy postacie staną się już przyjaciółmi, można próbować bardziej śmiałych opcji, jak flirt, przytulanie czy pocałunki. Po takiej miłosnej kuracji twoje simy powinny się szybko w sobie zakochać (bardzo dobrze działają "gorące pocałunki"). Później małe "bara-bara" w łóżku i stąd to już prosta droga do oświadczyn i ślubu. Lekko, łatwo i przyjemnie. 

Sim i przyjaciele 

Taka kolacja nie tylko napełnia żołądek, ale dostarcza wrażeń estetycznychZdobywanie przyjaciół jest jeszcze prostsze niż sprawa z ożenkiem. Wystarczy się po prostu zatrzymać na etapie pogaduszek, żartów, zabaw i ewentualnie przyjacielskiego przytulania. Kandydatów na przyjaciół nie trzeba daleko szukać. Z początku sąsiedzi bez przerwy przychodzą poznać nowego mieszkańca. Później też po okolicy kręci się mnóstwo osób, więc zawsze kogoś zaczepisz. W ostateczności możesz zagadać sprzątacza lub ogrodnika, który do ciebie przychodzi, i z nim się zaprzyjaźnić. 

Podtrzymywanie kontaktów 

Najprościej jest rozwiązać utrzymywanie dobrych kontaktów w rodzinie poprzez wspólne oglądanie telewizji bądź jedzenie posiłków. Wystarczy, że kupisz do jadalni duży stół z krzesłami i każesz komuś podać śniadanie, drugie śniadanie lub obiad, a na wspólny posiłek zlecą się wszyscy domownicy (i goście, jeżeli jacyś akurat są w domu). Z przyjaciółmi sprawa ma się nieco inaczej. Szczęśliwie nie trzeba już zapraszać watah gości, jak to miało miejsce w poprzedniej części gry. Aby utrzymać dobre stosunki, wystarczy raz na tydzień lub dwa porozmawiać z każdym z przyjaciół przez telefon.